سونوگرافی سه ‌بعدی پولتان را هدر می دهد

وزارت بهداشت درباره ناشناخته بودن عوارض سونوگرافی‌ سه‌بعدی و امکان ایجاد خطر برای جنین هشدار داد

همیشه همین طور بوده است، یکی می‌گوید چای خیلی خیلی بد است، یکی اصرار می‌کند چای خیلی خیلی خوب است، یکی هشدار می‌دهد فلان دارو سرطان‌زاست، آن دیگری می‌گوید اتفاقا آن دارو از سکته‌های قلبی جلوگیری می‌کند و...

گرچه میان این همه حرف‌های ضد و نقیض نمی‌شود دقیقا از مثبت یا منفی بودن چیزی مطمئن شد اما ماجرای سونوگرافی سه‌بعدی ـ که این روزها بحث‌ها درباره درست یا نادرست بودنش بالا گرفته است ـ با اینها فرق می‌کند، چون این بار رئیس انجمن رادیولوژیست‌ها تاکید کرده است: سونوگرافی سه‌بعدی یک کار فانتزی است!

بازار شایعه داغ است

این روزها خیلی از بانوان باردار وقتی به پزشک متخصص مراجعه می‌کنند، از او درباره زمان سونوگرافی سه‌بعدی می‌پرسند. این نوع سونوگرافی که برخی پزشکان بر انجام آن مصر هستند، گاهی برای پایان سه ماهه بارداری یا پایان ماه پنجم یا هر دو تجویز می‌شود.

این سونوگرافی مشمول بیمه نمی‌شود، قیمت متوسط آن حدود 140 هزار تومان است و پزشکانی که آن را تجویز می‌کنند، ادعا دارند با آن می‌توان انواع بیماری‌های کودک را از معلولیت ذهنی تا چسبیدگی انگشتان دست و... تشخیص داد. شاید تا این قسمت ماجرا نتیجه گرفته‌اید که این نوع سونوگرافی یک امر حیاتی است اما رئیس انجمن رادیولوژی ایران اعتقاد دیگری دارد.

فانتزی سه‌بعدی!

رئیس انجمن رادیولوژی ایران تبلیغ برای انجام سونوگرافی سه‌بعدی در برخی مطب‌ها و مراکز درمانی خصوصی را نوعی کلاهبرداری عنوان می‌کند.

دکتر عبدالرسول صداقت در مورد تفاوت قیمت خدمات سونوگرافی سه‌بعدی در مراکز درمانی، به مهر می‌گوید: انجمن رادیولوژی ایران 5 سال پیش اعلام کرد به دلیل این‌که انجام این نوع سونوگرافی نقش قابل توجهی در تشخیص بیماری و حتی ناهنجاری‌های جنینی ندارد، آن را در لیست تعرفه‌های خودش قرار نمی‌دهد.

امروزه اغلب زنان باردار، سونوگرافی را به قصد تعیین جنسیت جنین انجام می‌دهند در صورتی که در انجام سونوگرافی باید تعیین ناهنجاری‌های مادرزادی در اولویت قرار گیرد.

رئیس انجمن رادیولوژی ایران می‌افزاید: در هیچ یک از دفترچه‌های انجمن رادیولوژی، اسمی از سونوگرافی سه‌بعدی نمی‌بینید، چون یک کار فانتزی است.

هم اکنون به‌ دلیل ‌آگاهی نداشتن نسبت به خطرات جدی این نوع سونوگرافی‌ها، مادران اغلب برای تعیین جنسیت جنین یا تهیه عکس سه‌بعدی برای استفاده در آلبوم نوزاد اقدام به انجام این سونوگرافی‌ها می‌کنند که هیچ کاربرد علمی ندارد.

به گفته صداقت، انجام سونوگرافی سه‌بعدی برای خانم‌های باردار هیچ ضرورتی ندارد و اگر دچار ناهنجاری جنینی هستند، بهتر است سراغ رادیولوژیست‌های فوق تخصص بروند.

این در حالی است که وزارت بهداشت نیز درباره انجام سونوگرافی‌های سه‌بعدی و چهاربعدی به‌ دلیل عدم‌شناخت عوارض آنها و ایجاد خطر برای جنین هشدار داده است.

/ 1 نظر / 461 بازدید
محمد

سلام آقای صداقت کار خودشو راحت کرده همه کشورهایی که از شونو بهره می برند جزء تعرفه بیمه قرار دادن بجز مملکت تخمی ما که دکتراش باج مخصوص می دند به امثال صداقت تا مادران باردار وادار به قرض کردن بکنن برای رفتن به سونو سه بعدی . بشاش تو مملکتی که اسم مسلمان و مسلمانی رو خودشنون گذاشتن.