مکیدن انگشت برای کودکان زیر 2 سال طبیعی است

بسیاری از افراد مکیدن انگشت‌توسط کودکان را دلیل بر وابستگی او به مادر یا ایجاد عادتی غلط برای مواقعی که ناآرام است یا اضطراب دارد می‌دانند. البته انگشت مکیدن کودکان ممکن است به دلایل مختلف روحی، روانی یا جسمی به وجود آید و باید مراقب بود که تبدیل به عادت نشود و آن را با موارد مناسب، جایگزین کرد.

 

عادت مکیدن در کودکان تا پیش از 2 سالگی طبیعی است و کودک با مکیدن از نظر روانی راضی می‌شود. به عبارت دیگر مکیدن شیر، انگشت و حتی پستانک همگی احساس خوبی به کودک می‌دهد. کودکانی که از شیر مادر تغذیه می‌‌شوند، با مکیدن سینه مادر این حس خود را تامین می‌‌کنند. تحقیقات نشان داده است کودکانی که از سینه مادر شیر نمی‌‌خورند تمایل بیشتری به مکیدن انگشت نشان می‌‌دهند.

البته مکیدن انگشت بخشی از نیازهای افراد است که با رشد فرد و تکامل، این نیاز تغییر پیدا می‌کند، اما شاید تمام کودکان این نیاز خود را به شیوه‌ای آشکار بیان نکنند یا مکیدن شیر یا شیشه برایشان کفایت کند.

لازم به ذکر است که برخی از کودکان در موارد خاصی تمایل بیشتری به مکیدن پیدا می‌کنند که والدین باید به دنبال این تغییرات خاص باشند. مواردی از قبیل بیماری‌های جسمی مانند عفونت‌های دهانی و آفت یا دندان درآوردن یا اضطراب و ترس از جدایی نیز موجب تمایل کودک به انگشت مکیدن می‌‌شود.

در برخی موارد والدین سعی دارند انگشت مکیدن کودکان را با پستانک یا شیشه شیر جایگزین کنند که این کار درست نیست و توصیه نمی‌‌شود.

در صورتی که انگشت مکیدن کودک تا پیش از 2 سالگی اندک باشد جای نگرانی نیست، ولی اگر به عادت تبدیل شود باید به پزشک مراجعه کرد و علت جسمی یا روانی که موجب تمایل کودک به انگشت مکیدن می‌‌شود را کشف کرد.

در صورتی که کودک به دلایلی مانند درد دندان انگشت خود را می‌‌مکد می‌توان با دادن حلقه‌های لاستیکی موجود در داروخانه‌ها که بهداشتی هستند یا هویج به عنوان جایگزین، این عادت را تعدیل کرد.

البته استفاده از پستانک برای کودکان زیر 2 سال چندان هم بی‌فایده نیست. زیرا کودکان تا یک سال اول بیشتر در معرض سندرم مرگ ناگهانی قرار دارند و بررسی‌ها نشان داده استفاده از پستانک با رعایت موارد بهداشتی می‌تواند از مرگ ناگهانی نوزادان جلوگیری کند. این سندرم در نخستین سال زندگی، سومین علت مرگ و میر نوزادان شناخته‌شده که سالانه قربانیان زیادی در سراسر جهان می‌گیرد.

در بررسی‌های جدید نیز مشاهده شده که استفاده کودک از پستانک نیز به دلایلی ناشناخته این خطر را کم می‌کند. البته برخی از کارشناسان معتقدند که نوزادان به دلیل مکیدن پستانک راه عبور هوا را برای خود باز می‌کنند یا به عبارتی اگر وقفه‌ای در تنفس‌شان ایجاد شود با مکیدن، این وقفه بر طرف خواهد شد.

با توجه به این‌که علت مرگ ناگهانی نوزادان در بسیاری از موارد عدم تنفس برای مدتی کوتاه است به نظر می‌رسد مکیدن پستانک برای این منظور مفید واقع شود.

سحرکمالی‌نفر

/ 0 نظر / 65 بازدید