قابلیت‌ های کودکان

کودک در حدود 3 سالگی که تقریبا‌ سن آمادگی برای رفتن به مهد کودک است تغییراتی نسبت به قبل پیدا می‌کند.

در این دوران رشد جسمی‌و موتور حرکتی او کندتر شده، اما در عوض تغییرات و رشد عاطفی و احساسی و هوشی و اجتماعی او به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش می‌یابد.

 

 

 

در این دوران کودک تمایل دارد که به‌تنهایی راه برود و شما او را بغل نکنید. او دیگر نمی‌خواهد در کالسکه بنشیند یا از گرفتن دست شما چندان لذت نمی‌برد.

 

وقتی در حال راه رفتن است اسباب‌بازی‌هایش را روی زمین یا صندلی می‌گذارد و می‌رود.

دوست دارد بدود و از دویدن لذت می‌برد. هر چند بسیاری از والدین به دلیل زندگی آپارتمان‌نشینی کودک را از دویدن منع می‌کنند.

حالا کودک از ایستادن روی تکیه‌گاه‌های معلق یا کوچک لذت می‌برد، زیرا مجبور است تعادل خود را حفظ کند و این برایش چالشی لذت‌بخش است.

شوت کردن و ضربه زدن به توپ نیز برای کودکان در این سن به مراتب بهتر و دوست‌داشتنی‌تر از هل دادن و قل دادن توپ است.

در مورد مهارت‌های اجتماعی ارتباطات اجتماعی کودک با دیگران بیشتر شده و احساسات صمیمیت و محبت را تجربه می‌کند.

خود را به عنوان جزئی از دیگران نمی‌بیند، بلکه خود را واحدی مجزا از دیگران احساس می‌کند که می‌تواند احساساتی غیرهماهنگ با دیگران را تجربه کند.

در مورد بازی و همکاری با بچه‌های دیگر برای انجام کارهای متفاوت و شرکت داشتن در فعالیت‌های جمعی اشتیاق زیادی دارد.

تفکرات و ذهنیت شناختی کودک نیز در این مرحله تغییر می‌کند. او می‌تواند اشیا را پیدا کند حتی اگر پشت یا زیر وسایل دیگر پنهان شده باشند.

او می‌تواند وسایل و اشیا را بر مبنای شکل و یا رنگ شان جمع‌آوری و طبقه‌بندی کند.

از نظر اعتقادی نیز می‌تواند جنبه‌های متفاوت چیزها را تجسم و تصور کند یا باور کند که جنبه‌های دیگر از هر چیزی وجود دارد حتی اگر او آنها را نمی‌بیند و در واقع می‌توان در مورد معانی بسیاری از مفاهیم به او آموزش داد.

از جمله بازی‌های فکری در این مرحله می‌توان به «باور کن» اشاره کرد.

یعنی شما چند کلمه به کودک می‌دهید و او با آن چند کلمه جمله یا عبارتی که با معنی باشد و بتوان ان را در مورد خودش یا دیگری به کار برد می‌سازد.

لازم به ذکر است که در این مرحله با توجه به این‌که کودک دوست دارد احساس وجود و هویت کند در مقابل برخی رفتارها و دستورات آمرانه شما نیز مقاومت می‌کند و ممکن است رفتارهایی پرخاشگرانه یا حاکی از لجبازی از خود نشان دهد.

سحر کمالی‌نفر

/ 0 نظر / 71 بازدید