کودکان شلخته

بسیاری از والدین می‌خواهند بدانند که آیا باید کودکان را به حال خود گذاشت تا با افزایش سن خودشان افرادی مرتب و منضبط شوند یا این‌که باید از کودکی به آنها آموخت که رعایت نظم و مرتب بودن یکی از ارزش‌های رفتاری افراد محسوب می‌شود.

 

در حال حاضر که اکثر خانواده‌ها در آپارتمان‌هایی با فضای محدود زندگی می‌کنند، شاید جمع و جور بودن وسایل و مرتب بودن فرزندان بیشتر جلوه‌گر باشد و تاکید والدین نیز بر این امر بیشتر باشد.

اتاق کودک

برای کودکان، راحتی در انجام کارها اهمیت خاصی دارد. این‌که بعد از بازی، اسباب‌بازی‌هایشان را جداگانه در جاهای مختلف قرار دهند کاری سخت به حساب می‌آید و عموما مایل به انجام آن نیستند.

برای این منظور بهتر است از جعبه‌ها یا سبدهای بزرگ در گوشه اتاق استفاده شود تا بدانند بعد از بازی باید تمام اسباب‌بازی‌ها را در آن بریزند. این اسباب‌بازی‌ها می‌تواند شامل لگوهای خانه‌سازی، عروسک، توپ و ماشین باشد و جداکردن نمی‌خواهد.

کارشناسان معتقدند بهتر است چند اسباب‌بازی خاص به کودک داده شود که با آنها بازی کند و پس از بازی هم آنها را جمع کند تا این‌که شمار زیادی از اسباب‌بازی‌ها را اطرافش بریزیم که نداند با هر کدام چگونه بازی می‌کند. گاهی اوقات اسباب‌بازی‌های خلاقانه‌ای بسازید. با چند برگ کاغذ رنگی و مداد و چسب و قیچی اشکال مختلفی با کودک خود بسازید و نقاشی یا رنگ‌آمیزی آنها را به او واگذار کنید تا هم لذت ببرد و هم چیزی یاد بگیرد.

ممکن است اتاق کودک زیاد بزرگ نباشد تا گنجایش یک کتابخانه را داشته باشد، اما می‌توان چند کتاب قصه را نیز در برنامه روزانه او قرار داد تا چند صفحه از آن را برایش بخوانید. به این ترتیب هم لذت می‌برد و هم به کتابخوانی علاقه‌مند می‌شود.

خمیر بازی نیز از بازی‌های مورد علاقه کودکان است که می‌توانند با قرار دادن یک نایلون زیر دست و یک مشت خمیر، اشکال مختلفی را ساخته و سرگرم شوند.

یک لیوانی که استفاده نمی‌شود نیز برای جمع کردن مداد شمعی، مدادرنگی و... که جعبه خاصی ندارند به کودک اختصاص بدهید تا در جمع کردن آنها راحت‌تر باشد.

جای هر وسیله را مشخص کنید

چنانچه کودک شما ببیند هر چیزی در منزل و نه فقط در اتاق خودش جای خاصی دارد، یاد می‌گیرد اسباب و وسایلش را گم نکند و آنها را از جای خود بردارد. به این ترتیب بتدریج جمع کردن و گذاشتن آنها در جای خود را نیز یاد می‌گیرد.

نمی‌توان انتظار داشت هیچ چیز در خانه به راحتی پیدا نشود، اما فرزندی بسیار مرتب و منظم داشت. سعی کنید برای جمع شدن وسایل از جعبه‌ها یا سبدهای پلاستیکی استفاده کنید. حتی لیوان مدادها نیز بهتر است پلاستیکی باشد تا هم نشکند و خطر کمتری داشته باشد و هم سر و صدای کمتری تولید کند و کودک با حرکت دادن و انداختن آن دچار اضطراب نشود. همچنین برای وسایل کوچک ظرف یا کشوی جداگانه‌ای در نظر بگیرید.

سحر کمالی نفر

/ 0 نظر / 86 بازدید