نقش پیچیده شیمی در علاقه مادر و فرزند!

ارسطوزمانی از جنبه شوخ طبعی اظهار داشت اگر مادرها بیش از پدرها به فرزندانشاندلبسته و علاقه مند هستند، به این خاطر است که بیشتر اطمینان دارند کهمالک فرزندان خود هستند اما یک تحقیق اخیر در زمینه علوم اعصاب رفتارینشان داده است که عشق مادرانه حاصل یک دست پخت شیمیایی خیلی پیچیده تر ازاظهارات ساده ارسطو است.

 

دانشمندان به ویژه هورمون اوکسی توسین را به عنوان عامل مهمی درپیوندهای انسانی شناسایی کرده‌اند هرچند هنوز درک جزئی از چگونگی رفتاراین ماده شیمیایی در انسانها دارند.

 

اوکسی توسین چندین نقش در بدن انسانایفا می‌کند و به ویژه در مورد مادران باردار بسیار حائز اهمیت است چون هموضع حمل را ترغیب کرده و سبب تحرک ترشح شیر می‌شود.

 

سایت علمی لایوساینس به نقل ازدکتر جنیفر بارتز، استادیار روانپزشکی در مرکز پزشکی مونت سینای درنیویورک افزود: ارتباط این هورمون با بارداری اولین فاکتور مورد توجه برایترغیب پیوند بین مادر فرزندی است و همچنین تحقیقات بیشتری روی کشف نقش اینهورمون در رفتارهای مادرانه متمرکز شده‌اند.

 

محققان در نظر دارند که درمطالعات بعدی شبکه پیچیده تعاملات بیوشیمیایی این هورمون را در پیوندهایانسانی مورد بررسی مفصل تر قرار دهند.

/ 2 نظر / 19 بازدید
نجمه

سلام وبلاگ جالب و مفیدی دارین از وب منم دیدن کنید و نظر بده مرسی[گل][گل][گل]

نجمه

وب زیبایی داری به وب منم سربزن خیلی استفاده کردم[خوشمزه][دلشکسته][قلب][تایید] بهم نظر بدی ممنون میشم[ماچ]